Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra - znajdź nas na Facebooku !

MIKOŁAJKI 2022 na 102!

   Turniej szachowy odbył się dzięki dofinansowaniu w ramach Prewencyjnego Programu PZU - Dobra Drużyna - Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra zakupił sprzęt o wartości 10.000 zł umożliwiający przeprowadzenie turniejów szachowych oraz treningi dzieci i młodzieży.

   Szkoła Podstawowa nr 2 w Jeleniej Górze gościła szachistów, którzy rywalizowali w Mikołajkowym Turnieju szachowym. W czterech grupach rozgrywkowych uczestniczyło łącznie 102 zawodników w wieku od 5 do 56 lat!

Turniej Klockowy 2023

Serdecznie zapraszamy na pierwszy oficjalny turniej szachowy w roku 2023 organizowany przez nasz klub. Szachowy Turniej Klockowy, bo taką nosi nazwę, odbędzie się w sobotę 21 stycznia br. O godzinie 10.00. Jest to turniej klasyfikacyjny czyli taki na którym zawodnicy mogą uzyskać normę na kategorię szachową. W tym wypadku IV lub V.

Wałbrzyska Dolnośląska Liga Okręgowa rundy II i III

W niedzielę, tuż przed oczekiwanym przez cały kraj meczem Polska – Francja, dwie nasze drużyny rozegrały po dwa mecze. Partie rozegrane zostały w klubie C4 przy ul Okrzei 11 a przyjezdnymi drużynami były Hetman Wałbrzych II oraz KSz MIKAMA Świdnica III. W pierwszych meczach KSz Jelonka Jelenia Góra I pokonała Hetmana Wałbrzych 4-1 zaś KSz Jelonka Jelenia Góra II pokonała KSz MIKAMA Świdnica III 3-2. W drugich starciach (czyli trzeciej rundzie rozgrywek ligowych) KSz Jelonka Jelenia Góra II pokonała Hetmana Wałbrzych 3-2 zaś KSz Jelonka Jelenia Góra I zremisowała z KSz MIKAMA Świdnica III 2,5-2,5. 

Pozostając w klimacie mundialowym poprosiliśmy fachowców France Football o ocenę (w skali 1-6) postawy zawodników naszego klubu w obydwu spotkaniach. Oto co otrzymaliśmy:

Lista rankingowa FIDE- grudzień 2022

Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) opublikowała nową listę rankingową na grudzień 2022. Liderami światowych list niezmiennie są Magnus Carlsen (Norwegia- ranking 2859) i Hou Yifan (Chiny- ranking 2638).
Najlepszym z Polaków jest Jan-Krzysztof Duda, który z rankingiem 2729 zajmuje 19 lokatę na świecie. Wśród kobiet najwyższym rankingiem legitymuje się Alina Kashlinskaya (2491- 16 miejsce na świecie).


W klasyfikacji STANDARD Jeleniogórscy szachiści mają łącznie 14665 punktów rankingowych i jest to spadek o 9 oczek w stosunku do poprzedniego miesiąca. Sześcioro zawodników zajmuje miejsca w TOP 100 swoich kategorii wiekowych.

 
KSz JELONKA w Centralnym Rejestrze PZSzach
Lista rankingowa FIDE

Poniżej publikujemy listę aktywnie grających juniorów Klubu Szachowego Jelonka                

   ELO  FIDE miejsce w kraju (TOP 100)
Aleksandra Zielińska 1581 13 (D-14)
Jagoda Romejko 1503 27 (D-16)
Mateusz Wiewióra 1389  
Oliwia Cudyk 1204 24 (D-12)
Katarzyna Tkacz 1189 26 (D-12)
Igor Burda  1188  
Remigiusz Trusewicz 1173 51 (C-10)
Patryk Bąk 1167 53 (C-10)
Jakub Trusewicz 1097  
Aleksander Gerono 1071  
 Piotr Ziemak 1061  
Krzysztof Mochól 1042  
Bratobójcze starcie w Jeleniej Górze

Na inaugurację Wałbrzyskiej Ligii Okręgowej drużyna KSz Jelonka Jelenia Góra zmierzyła się z drużyną KSz Jelonka Jelenia Góra. Wygrała … KSz Jelonka Jelenia Góra wink

No … ale po kolei. W niedzielę 27.11.2022r. gospodarzem była I drużyna KSz Jelonka Jelenia Góra, którą reprezentowali: Waldemar Kowalik, Bogdan Nalepa, Rafał Cieszkowski, Paweł Janic oraz Anna Michalak. Naprzeciw stanęła II drużyna KSz Jelonka Jelenia Góra w składzie: Aleksandra Zielińska, Remigiusz Trusewicz, Igor Burda, Aleksander Gerono oraz Patryk Bąk.
Zgodnie z zasadą że gospodarze grają białymi, na pierwszej trzeciej oraz piątej desce rozkład wyglądał następująco:

Solar Profit na półmetku

W środę 16 listopada rozegrane zostały kolejne partie Solar Profit Round Robin. Niektórzy przekroczyli już półmetek turnieju, inni mają do rozegrania zaległe partie. 

W grupie 1600 grali

Glinkowski, Mateusz vs Chrzanowska, Karolina 1:0
Krypczyk, Wojciech vs Michalak, Katarzyna 1:0
Burda, Igor vs Kaszewski, Miłosz 0,5-0,5 
Wowk, Kacper vs Kawulski-Chodkiewicz, Nicole 0:1
Węglarz, Kacper vs Aksianevich, Amadeus 1:0

W grupie 1800 miały miejsce następujące pojedynki:
Wiewióra, Mateusz vs Wilk, Aleksander 0:1
Nalepa, Bogdan vs Kawulski-Chodkiewicz, Alexander 0,5-0,5
Romejko, Jagoda vs Michalak, Anna 1:0

Oliwka z drugą normą na I kategorię szachową!!!

Weekendowy Turniej Polonii Wrocław z okazji Dnia Niepodległości zakończył się sukcesem jeleniogórskiej zawodniczki. Oliwia Cudyk w siedmiu partiach zgromadziła 4 punkty i uzyskała ranking 1938, co jest równoznaczne ze zdobyciem normy na I kategorię szachową. Po niezbyt udanym początku (1 punkt po czterech rundach) nasza szachistka znakomicie finiszowała wygrywając trzy ostatnie partie z wyżej notowanymi zawodnikami. Wynik pozwolił na zajęcie 15 miejsca w gronie 36 zawodników.

GRATULUJEMY!!!

SERWIS TURNIEJOWY

Winterpol Blitz Listopad przeszedł do historii

Przedostatni turniej z cyklu Winterpol Blitz za nami. Znów było miło i kameralnie, znów ilość zawodników nie przekroczyła „nastu”. Cóż … może środowy termin, gdy za oknem już ciemno, mokro i zimno nie jest najlepszy do grania dla wielu szachistek i szachistów. Przekonamy się o tym za miesiąc. Ostatni, kończący nasz cykl, turniej odbędzie się w sobotę 10-go grudnia o godzinie 10.00.

Ponadto turniej grudniowy NIE BĘDZIE zgłaszany do oceny rankingowej FIDE. Powody tej decyzji zostały ujawnione w środę. Kto był ten wie, kto nie był – niech żałuje ;)

We wczorajszych rozgrywkach zwyciężył Jakub Bartłomowicz z klubu UKS GIECEK Radków wygrywając wszystkie partie. Drugie miejsce, z dorobkiem 5,5pkt. zajął Piotr Kołodziejski a trzecie z 4,5 pkt. - Aleksander Kawulski-Chodkiewicz (obydwaj reprezentują KSz ‘’Miedź’’ Legnica).

Winterpol Blitz Listopad To trzeci turniej, w którym Jakub wziął udział, trzeci gdy jest "na pudle" i drugi który wygrał. Nasuwa się pytanie czy gdyby grał od początku stanowiłby godnego rywala dla listera rankingu - Piotra Kołodziejskiego. No cóż tego się już nie dowiemy, może w przyszłym roku.

Komplet wyników ostatniego turnieju znajdziecie tutaj.

 

Kasia i Werka z awansem na OOM

W dniach 4-10.11 w Pokrzywnej (woj. opolskie) rozgrywane były Półfinały Mistrzostw Polski w grupach wiekowych do lat 9 i 11.

W grupie D-11 (15 zawodniczek) wzięły udział dwie szachistki Klubu Szachowego JELONKA. Katarzyna Tkacz zdobywając 7 punktów w 9 partiach zajęła drugie miejsce. O dwa stopnie niżej w końcowej tabeli znalazła się Weronika Sękiewicz (5,5pkt). Zwyciężczynią turnieju została Varvara Matskevich (9pkt- UKS Czternastka Warszawa). Obie jeleniogórzanki wywalczyły awans na przyszłoroczną Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Klub Szachowy Jelonka w grupie wiekowej D-12 będzie reprezentowany aż przez 4 zawodniczki.
WYNIKI

W grupie C-11 (31 zawodników) zwyciężył Marcel Misiek (Górnik Polkowice) zdobywając 7,5 pkt. Remigiusz Trusewicz (4 pkt) zakończył zawody na 21 miejscu.
WYNIKI

Ranking FIDE zawodników KSz Jelonka

Ranking FIDE 10 najlepszych w Polsce

Dzisiaj wizyt: 119
Dzisiaj odsłon: 266
Ogółem wizyt: 212 325
Ogółem odsłon: 379 565

Goście: 5Aktywni użytkownicy: 1